Menu Zamknij

Przyczyny i diagnostyka wrodzonych wad serca

25 maja, 2023

Wrodzone wady serca są jednymi z najczęściej występujących wad rozwojowych, stanowiąc około 28% wszystkich wad wrodzonych. Szacuje się, że na 1000 urodzeń, 6-8 dzieci rodzi się z tego typu wadą. Dzięki postępowi w dziedzinie diagnostyki prenatalnej, wykrycie tych wad jest możliwe już w 20. tygodniu ciąży za pomocą badania ultrasonograficznego.

Rodzaje Wrodzonych Wad Serca

Wyróżnia się różne typy wrodzonych wad serca, takie jak defekty przegród serca, wady z przeciekiem lewo-prawym, kardiomiopatie, czy też wady sinicze i niesinicze. Niektóre z nich są skomplikowane i związane z innymi zespołami wrodzonymi, jak na przykład zespół Fallota czy zespół Eisenmengera.

Niejasne Przyczyny

W przeciwieństwie do wad nabytych, trudno jest jednoznacznie określić przyczyny wrodzonych wad serca. Znane jest, że około 10% z nich jest spowodowane czynnikami genetycznymi i często występują razem z innymi zespołami wrodzonymi, takimi jak trisomia 21. chromosomu.

Metody Diagnostyczne

Dzięki nowoczesnym technikom diagnostycznym, takim jak echokardiografia, elektrokardiogram czy tomografia komputerowa, możliwe jest dokładne zdiagnozowanie wad serca zarówno u płodów, jak i u noworodków oraz dorosłych.

Najczęściej Występujące Wady

Do najczęściej występujących wad należą ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej, zwężenie cieśni aorty, ubytek w przegrodzie międzykomorowej oraz przetrwały przewód tętniczy Botalla. Każda z tych wad wymaga indywidualnego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego.

Czynniki Ryzyka

Istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia wrodzonych wad serca, takich jak zaawansowany wiek rodziców, choroby zakaźne matki w trakcie ciąży czy też występowanie wad serca w rodzinie.

Wrodzone Wady Serca u Dorosłych

Chociaż wady te są rzadziej diagnozowane u dorosłych, mogą one prowadzić do poważnych komplikacji, jeśli nie zostaną wykryte i leczone w odpowiednim czasie. Objawy takie jak słaba wydolność fizyczna, kołatania serca czy duszność mogą być sygnałem alarmowym.

Krytyczne Wady

Około 20% wszystkich wrodzonych wad serca to wady krytyczne, które wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Do nich należą między innymi krytyczne zwężenie zastawki aorty czy niedorozwój lewej części serca.

Podsumowując, wrodzone wady serca są poważnym problemem zdrowotnym, który wymaga skomplikowanej diagnostyki i indywidualnego podejścia terapeutycznego. Dzięki postępowi w dziedzinie medycyny, coraz więcej dzieci i dorosłych z wrodzonymi wadami serca może żyć normalnie, ale wciąż wiele pozostaje do zrobienia w zakresie badania ich przyczyn i opracowywania nowych metod leczenia.

Podobne wpisy

15 listopada, 2023

Nowa usługa – fizjoterapia

Już teraz możesz skorzystać z usług fizjoterapeuty w Clinical Med!

1 lipca, 2023

Lekarz Rodzinny: Twój doradca

Czym zajmuje się lekarz rodziny, jakie badania może zlecić i kiedy należy się do niego udać? Przeczytasz o tym w naszym artykule.

25 maja, 2023

Medycyna sportowa: klucz do bezpiecznej aktywności fizycznej

Medycyna sportowa to nie tylko diagnoza i leczenie urazów, ale również wsparcie w osiąganiu celów sportowych i dbanie o ogólne zdrowie.

Kontakt

Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę

+22 676 78 71

Telefon kontaktowy

Infolinia czynna jest w godzinach od 8:00 do 18:00 w dniach od poniedziałku do soboty.

ul. Władysława Syrokomli 16,
03-335 Warszawa

Adres przychodni

Umów się