Konsultacje u endokrynologa
W Clinical Med oferujemy konsultacje u endokrynologa. Do tego specjalisty warto się udać, gdy występują objawy lub problemy związane z układem hormonalnym i gruczołami dokrewnymi. Endokrynolog zleci odpowiednią badania w celu zdiagnozowania zaburzeń hormonalnych i dobierze odpowiednia leczenie.
Nasz specjalista
W naszej poradni przyjmuje dr Joanna Kacprzak – endokrynolog, internista oraz specjalista medycyny nuklearnej. Posiada wieloletnie doświadczenie w opiece nad pacjentami z chorobami hormonalnymi a szczególnie chorobami tarczycy. Cechuje się indywidualnym podejściem oraz ogromną empatią.
Konsultacje u dr Kacprzak są odpłatne.
Umów wizytę
Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę
Infolinia czynna jest w godzinach od 8:00 do 18:00 w dniach od poniedziałku do soboty.
+22 676 78 71
Telefon kontaktowy
ul. W. Syrokomli 16,
03-335 Warszawa
Adres przychodni
Do endokrynologa warto się udać, gdy występują objawy lub problemy związane z układem hormonalnym i gruczołami dokrewnymi. Endokrynolodzy są specjalistami zajmującymi się diagnostyką, leczeniem i monitorowaniem chorób związanych z zaburzeniami hormonalnymi. Oto kilka sygnałów, które wskazują na potrzebę konsultacji z endokrynologiem:
- Zaburzenia tarczycy: Objawy nadczynności tarczycy (np. nerwowość, nadmierna potliwość, utrata wagi) lub niedoczynności tarczycy (np. zmęczenie, przyrost masy ciała, suchość skóry).
- Cukrzyca: Wysoki poziom cukru we krwi, częste oddawanie moczu, nadmiernie silne pragnienie, zmęczenie, mrowienie w dłoniach i stopach.
- Choroby nadnerczy: Objawy nadczynności nadnerczy (np. wzmożona potliwość, nadciśnienie, zmiany skórne) lub niedoczynności nadnerczy (np. zmęczenie, osłabienie, spadek ciśnienia krwi).
- Zaburzenia płodności: Problemy z zajściem w ciążę lub zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet, a także obniżona libido u mężczyzn.
- Zaburzenia hormonalne u dzieci i nastolatków: Wczesne dojrzewanie płciowe, opóźnienie wzrostu, problemy z wagą, zaburzenia miesiączkowania u dziewcząt.
- Niedobory hormonalne: Objawy związane z niedoborem hormonów, takich jak niedobór hormonu wzrostu, niedoczynność przytarczyc, niedobór hormonów płciowych itp.
- Guzy hormonalnie czynne: W przypadku podejrzenia guza produkującego hormony, który może prowadzić do różnych objawów, na przykład guza przysadki mózgowej, nadnerczy, tarczycy itp.
Jeśli doświadczasz jakichkolwiek z tych objawów lub masz inne problemy związane z gospodarką hormonalną warto skonsultować to ze specjalistą.
Do najczęstszych chorób tarczycy należą:
- Choroba Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy): Jest to schorzenie autoimmunologiczne, w którym układ odpornościowy atakuje tarczycę, powodując jej zapalenie i stopniowe niszczenie. Skutkiem tego jest spowolnienie produkcji hormonów tarczycy, co prowadzi do niedoczynności tarczycy (hipotyreozy).
- Niedoczynność tarczycy (hipotyreoza): Jest to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny). Powoduje to szereg objawów, takich jak zmęczenie, przyrost masy ciała, uczucie zimna, osłabienie i depresja.
- Nadczynność tarczycy (hipertyreoza): W tym przypadku tarczyca produkuje nadmiar hormonów tarczycy, co może prowadzić do wzmożonego metabolizmu, spadku masy ciała, nerwowości, drżenia rąk, zaburzeń snu i innych objawów.
- Wole tarczycy: Jest to powiększenie tarczycy, które może być wynikiem niedoboru jodu lub innych przyczyn. Wole może wystąpić zarówno w przypadku niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy.
- Rak tarczycy: Jest to nowotwór tarczycy, który może być różnych typów, takich jak rak brodawkowaty, rak pęcherzykowy lub rak anaplastyczny. Wczesne wykrycie i leczenie raka tarczycy mają kluczowe znaczenie dla poprawy rokowań.
Warto podkreślić, że tarczyca jest ważnym narządem endokrynnym, który produkuje hormony regulujące wiele funkcji organizmu. Wszelkie zaburzenia jej funkcjonowania wymagają diagnozy i leczenia przez lekarza endokrynologa.
Medycyna nuklearna jest działem medycyny, który wykorzystuje substancje radioaktywne (znane jako radiofarmaceutyki) do diagnostyki, leczenia oraz badania różnych chorób i zaburzeń w organizmach ludzkich. Głównym celem medycyny nuklearnej jest uzyskanie informacji o funkcjonowaniu tkanek i narządów, co pozwala na wczesne wykrycie chorób, ich precyzyjną lokalizację oraz monitorowanie postępów leczenia.
Podstawowe techniki i zastosowania medycyny nuklearnej to:
- Scyntygrafia: Pacjentowi podaje się niewielkie ilości radiofarmaceutyków, które emitują promieniowanie gamma. Dzięki temu można śledzić ich rozkład w ciele pacjenta, a specjalny aparat scyntygraficzny rejestruje ilość emitowanego promieniowania, co pozwala na wizualizację działania narządów i układów, takich jak serce, kości, tarczyca, nerkie, mózg itp.
- SPECT (ang. Single Photon Emission Computed Tomography): To zaawansowana technika scyntygraficzna, która umożliwia trójwymiarowe obrazy organów i układów wewnętrznych.
- PET (ang. Positron Emission Tomography): Wykorzystuje radiofarmaceutyki emitujące pozytony, które łączą się z anihilującymi je elektronami. Proces ten emituje dwie przeciwnie skierowane fotonów, co pozwala na dokładną lokalizację radiofarmaceutyków i stworzenie obrazów metabolicznych i czynnościowych narządów, szczególnie przydatnych w onkologii.
- Terapia nuklearna: W przypadku niektórych chorób, na przykład niektórych typów nowotworów, radiofarmaceutyki mogą być wykorzystywane do celowanego niszczenia patologicznych komórek.
Medycyna nuklearna jest stosunkowo bezpieczna, a zastosowanie substancji radioaktywnych jest odpowiednio kontrolowane i monitorowane. Badania nuklearne dostarczają cennych informacji diagnostycznych, pozwalając na wczesne wykrycie chorób oraz pomagając w planowaniu skutecznego leczenia.